اخبار و مقالات

به یاد حیدر شونجانی/ اسطوره شنای ایران

حیدر شونجانی پیشکسوت و مرد پر افتخار شنا و واترپلوی ایران در ۷۶ سالگی درگذشت.

حیدر شونجانی پیشکسوت و مرد پر افتخار شنا و واترپلوی ایران در ۷۶ سالگی درگذشت. او نخستین ایرانی بود که ۱۰۰ متر را زیر یک دقیقه و ۴۰۰ متر را زیر ۵ دقیقه شنا کرد.
 

ایرانفینا: همیشه در افسانه های مردمان حاشیه دریای کاسپین موجودی اساطیری و استثنایی وجود داشته که منشا خیر و برکت صیادان بوده که بندرنشینان شاه‌ماهیش می خواندند شرح حدیث آن همواره سینه به سینه در ادوار مختلف نقل شده است.

در ۲۵ آذر سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی از خانواده شونجانی فرزندی به دنیای آمد که حیدر نامیدندش او که از کودکی علاقه زیادی به دریا و همزیستی با آب داشت با تمرینات منسجم پای در عرصه بزرگان شنا نهاد. در نوجوانی به یکی از پدیده ارزنده شنا و نجات غریق تبدیل شد. در اوان جوانی بود که در رقابت های کشوری مدال های طلا را یکی پس از دیگری درو کرد و به عنوان یک ملی پوش شنای کشور در آمد. ۱۹ سال داشت که همراه محمد نصیری اعجوبه وزنه برداری به عنوان جوان ترین مسافران المپیک ۱۹۶۴ به توکیو اعزام شدند.

 

 

او نخستین ایرانی بود که ۱۰۰ متر زیر یک دقیقه و ۴۰۰ متر زیر ۵ دقیقه شنا کرد و رکورد ۱۰۰ مترش (۵۷ ثانیه ) ۲۶ سال دست نخورده ماند. حیدر شونجانی با حضور در دو المپیک و چهار دوره بازیهای آسیایی و کسب مدال طلای واتر پلوی آسیا در سال ۱۹۷۴ تهران و حضور در جام جهانی شنا و رکورد داری ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ و ۱۵۰۰ متر شنای کشور و در کسوت مربیگری با نایب قهرمانی واترپلوی باشگاههای آسیا و حضور در بیش از ۳۰ تورنمنت شنای جهانی در عرصه های قهرمانی پر افتخارترین شناگر کشور محسوب می‌شود.

شونجانی طی سالیان متمادی با کشف و شناسایی استعدادهای فراوان و تربیت آنان شاگردان زیادی را به تیم ملی شنا و واترپلوی کشور معرفی کرد. او در عرصه مدیریت نیز چند سال به عنوان مشاور ریاست فدراسیون شنا و ریاست هیات شنا استان گیلان منشا اثر خدمت به جامعه شنا بود …

این شاه ماهی افسانه ای در غروب غمگین ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در زادگاه خود غریبانه از دل دریای کاسپین پر کشید و رفت.

روحش شاد و یادش گرامی باد…

میرشهاب مومنی/ خبر ورزشی.

مطالب دیگر...

مهدی آذرم/ مربی شنا

مهدی آذرم مربی شنا از تبریز از جوانان با دانش در بحث آموزش تضمینی شنا و رشته های سه گانه در استان آذربایجان شرقی است.

Read More »

امید حدیقی/ مربی شیرجه

امید حدیقی مربی شیرجه بین المللی از تهران و رئیس کمیته فنی شیرجه کشور و عضو کمیته فنی شیرجه کنفدراسیون شنای آسیا از سال 2017 تا کنون است.

Read More »

نیلوفر طهرانی/ مربی شنا

نیلوفر طهرانی مربی شنا از مشهد با سابقه نزدیک به یک دهه در امر مربیگری و نجات غریق یکی از مربیان کارآزموده و محبوب در استان خراسان رضوی است.

Read More »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.